Varázserdő
A Varázserdő a Sziget Fesztivál Helyszínspecifikus installációja. A Gross Arnold Galéria által felkért Kortmann Katalin és Paul alkotópáros az Artgarden helyszínre tervezett és kivitelezett installációja egy magasra nyúló jelképes virágokkal és beton fejekkel benőtt pad, az elvonulás, kilépés, megpihenés kis szigete kiválóan alkalmas selfiepontnak is, mely által az emberi arc rögzítetten is az installáció részévé válik. A pad egy különös tükörkerettel áll egy kis ligetben, ami Gross egyik képének parafrázisa, ami egy vásári mutatványos eszköz is egyben, és a különös, a környező fákat ellepő tükröződő díszítőelemek hatására a látogató belekerül egy Gross Arnoldi világba.
Kortmann Járay Katalin (1986, Budapest) és Mendreczky Karina (1988, Budapest) művészpárosa már 2019 óta működik együtt szorosan, és nagyméretű, bejárható installációkat hoznak létre különböző elemek térbeli kollázsából. Közös munkáik különböző technikákat és anyagokat ötvöznek metaforikusan nőies tereik létrehozásához, amelyek jellemzően textíliákat, fotókat és vasból, agyagból vagy porcelánból készült szobrokat tartalmaznak. 2023-ban közösen elnyerték az Esterházy Művészeti Díjat.
Az alkotópáros előző installációiban megjelenő vaselemek összeszerelését és hegesztését végző kivitelező, Kortmann Paul, a jelen installációban, mint alkotó minőségű résztvevő van jelen. Ilyen módon a pad egy új kooperációnak tekinthető a kivitelező és a tervezőpáros között.
A Sziget Fesztiválra tervezett installáció tematikája a Gross Arnold-i világ szellemiségét idézi. Központi eleme egy pad és annak vasszerkezetből kiinduló, hegesztett, magasra nyúló (1-2 méter közötti elemek) vas virágok-növényzet, melyek részben, mint a városi épület ornamentikából kiemelt sematikus elemek, részben, mint magát a növényornamentikát ihlető természeti elem fotóalapú képmásai jelennek meg. Ebbe a jelenetbe helyezkedik bele a látogató: A Gross Arnold-i virág szimbolikát és az alkotópáros által is gyakran használt animista-virágarc motívumot itt maga a látogató/néző testesíti meg, miközben leül, és ezáltal kölcsönzi saját arcát a növénykörnyezetnek. A 2 és 3 dimenziós elemekből összeálló ornamentika és a fotóalapú részek az élő résztvevővel kiegészülve egy fokozatosan sematizálódó, átalakuló kiterjesztett kollázsként jelennek meg és alkotnak egészet.
Szerkezet: A pad tartószerkezet vasból hajlított elemekből áll össze, erre kerülnek hegesztéssel a formára hajlított hengervas és körvas elemek, melyek a növények szárait képezik. A virágfejek egy része gyűjtött antik és öntöttvas kerítéselemekből állnak össze.
A Gross Arnold Galéria által megelevenített nagyméretű alu-dibond lemezre nyomtatott figurák, felnagyított rajzok, és egy különös tükör népesítik még be a hangulatos varázserdőt, mely Gross Arnold (1929-2015) képzőművész kedves kétdimenziós munkáit keltik életre nagyobb léptékben, és kötik össze a mai fiatal fesztiválozókkal. Az installáció másik központi eleme egy régi Thonet tükörkeret felújításával és Gross egyik különös, napraforgós festményének a házasításával készült műtárgy. A térben szabadon álló, szoborszerű tárgyat és az installáció többi elemét a Művész fia, Gross András készítette, Édesapja munkáinak kiterjesztésével, és tiszteletteljes tovább gondolásával és így ez által a transzgenerációs alkotómunka nemcsak elméletben, hanem valóban is megvalósult. A több mint 80 éves hajlított fa keretben és körülötte a 60 évvel ezelőtti rajzok nagyméretben, teljesen új helyszínen, egy fesztiválon, egy kedves ligetben, a kiállítóterek steril világától távol, új kontextusban mutatják be az alkotók több generációjának közös teóriáját, a természet és az ember közti harmónia fontosságát.