Nyitva tartás:

Keddtől péntekig 10-20h


1111 Budapest,
Bartók Béla út 46.

Arnoldo - Gross Arnold galéria és kávézó
A művészet kertje – GROSS ARNOLD 90

A művészet kertje – GROSS ARNOLD 90

„Az ember, tudjuk, csak egy porszem a világmindenségben, de ahogy a porszemen átvilágít a nap, megcsillan a napsugár, úgy az emberen is átfénylik az egész világmindenség.” – Gross Arnold

Négy éve a Magyar Kultúra napján hunyt el Gross Arnold (1929.11.25. - 2015.01.22.), a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth- és Munkácsy díjas grafikus és festőművész, a rézkarc műfajának megújítója, egyik legismertebb és legnépszerűbb képzőművésze hazánknak. A tordai születésű művész idén november 25-én ünnepelné 90. születésnapját. A jeles alkalomra a Gross Arnold Galéria több éves előkészítés és kutatás után egy igényes, szép kivitelű nagymonográfia kiadásával készül, Révész Emese művészettörténész tanulmányával. A saját kiadású kötetet december 6-án veheti először a kezébe az olvasó, az erre az alkalomra a Gross Arnold Galéria és a Jászi Galéria által közösen szervezett életmű kiállítás megnyitójának keretében, melynek az V. kerületi Széphárom Közösségi Tér ad helyet. Az eddigi legnagyobb szabású Gross- kiállításhoz külön katalógus is készül.

„2019-ben a Gross Arnold Galéria és a Jászi Galéria közös rendezésében nagyszabású tárlatán látható együtt Gross Arnold életműve. A széles körben kedvelt és ismert grafikusművész fél évszázados pályája során a rézkarcolás egyik legjobb hazai mesterévé vált. Csipkeszerű aprólékossággal megmunkált grafikáin tündéri mesevilág kel életre, tele emberarcú, mosolygó virágokkal, madarakkal, angyalokkal és tündérekkel. Kiállításunkon Gross legjellemzőbb témakörei szerint csoportosítva jelennek meg legismertebb kompozíciói. A december 5-én nyíló tárlat középpontjában a Karácsony és a Játék áll. Gross maga is örök gyermek volt, aki nem csak játékos rajzain, hanem a valóságban is imádott játszani. Tárlatunkon ezért a művek mellett megidézzük jellegzetes tárgyvilágát, a képein is megjelenő karácsonyfa körül zakatoló kisvasúttal. A játék mellett másik visszatérő témája az erdélyi otthon megidéző kert és műterem. Képein olykor maga a kert válik műteremmé, és a műterem pedig álomszerű csodavilággá.

Gross alkotói módszerére jellemző, hogy a valóságos látványt szürreális módon alakítja át, így láthatóak majd naturalista tájképei, amelyeket fokozatosan benépesít egyedi fantázialényeivel, hogy lassanként álomszerű tündérkertekké alakítsa azokat. Az elvágyódást megtestesítő kertek mellett grafikáinak visszatérő témája a város, egyik oldalon a kisvárosi csendes idill, másikon pedig a nagyvárosok lenyűgöző zsibongó tömege. Gross szívesen és sokat utazott, képein Budapest mellett megjelenik Róma, Firenze, Amsterdam és Brüsszel. Persze valamennyi Gross sajátos fantázialényeivel benépesítve. A tárlat különlegességét a technikailag különleges színnyomat variációk és a ritkán látható olajfestmények és diorámák jelentik. Utóbbiak a Gross féle fantáziavilág térbeli kiterjesztései: a festmények apró figurákkal, tárgyakkal történt kiegészítései, babaházakra emlékeztető miniatűr dobozterek. Gross kevés és ritkán látható olajfestményei közül is megjelenik néhány, így a Beszélgetések a barátságról nagyméretű olajfestménye és az egykor a Buda Penta Hotel részére készült két nagy méretű, installációja, melyek még nem voltak egy térben bemutatva.”

- írja a kiállítás kurátora

A kiállításban nemcsak Gross műveit mutatja be, hanem az egész kiállítótér hangulatos karácsonyi installációvá válik. A karácsony szimbóluma amúgy is közel áll Grosshoz, mint Szentkuthy Miklós írja:

„Nem holmi olcsó aktualizálás íratja le velünk a döntő meghatározást Gross Arnold életművéről, mikor ezt mondjuk: ez az egész életmű tulajdonképpen egy nagy (ezer mikro-miniatűrjében nagy) karácsonyfa-opus. A karácsonyfán csüngnek-csengnek és hintáznak havas vagy repkényes házak, házikók, gombák, diók, autók, buborékholdvilágok, babák, harangok, bájos vagy furcsa-torz állatok: a gyűjtemény valami babett-balett világvitrinnek mondható.”

Az MTVA Archívum jóvoltából kiállítás keretében folyamatos vetítésre kerül Sós Mária 1978-as Játék- Film című portréfilmje Gross Arnoldról.

A kiállítás anyagát a Gross Arnold Galéria, és a Jászi Galéria gyűjteményéből állítottuk össze, kiegészítve magángyűjtők, az ibis Mercure Castle Hill, a Magyar Képzőművészeti Egyetem és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből származó alkotásokkal.

A tárlat kurátora: Révész Emese, művészettörténész

A kiállítási katalógus és a monográfia a helyszínen megvásárolható.

Cím: Széphárom Közösségi Tér, 1053 Budapest, Szép utca 1/B

Kiállítás megnyitó és katalógus bemutató: 2019. december 6. 18h

A kiállítást megnyitja Révész Emese művészettörténész, A megnyitón közreműködik: Millefiori trio

A kiállítás látogatható: 2019. december 7. - 2020. január 31. között, keddtől péntekig: 10.00 – 18.00 h, Szombaton: 10.00 – 14.00 h. (dec. 24 - január 2. közt ZÁRVA)

A kutatást és a kötet előkészítését támogatta Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata „Újbuda-Mecénás” alkotói ösztöndíja és a „Budapest Bank Budapestért” Alapítvány. A kötet megjelenését és a kiállítást támogatta a Nemzeti Kulturális Alap.

A kiállítási katalógust támogatta Budapest Főváros V. Kerület, Belváros-Lipótváros Önkormányzata.

 

További információ: 

Gross Arnold Galéria - 1111 Budapest, Bartók Béla út 46.   - Gross András - 06 70 3387001 - arnoldogaleria@gmail.com

Jászi Galéria - 1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 33. I. em. 4.  - Jászi Orsolya - 06 30 6276024 - info@jaszigaleria.hu